top of page

Tepelná Čerpadla

Makači.jpg

TEPLO ČERPANÉ Z PŘÍRODY

Princip fungování tepelného

čerpadla je znám již více než 100 let.

Země, voda i vzduch

obsahují velké množství tepla o nízké teplotní hladině.

Tepelné čerpadlo odebírá toto teplo a převádí jej na vyšší teplotní hladinu, kterou lze již využít pro vytápění i ohřev vody.

Jde o obdobný princip, který využívá chladnička, která odebírá teplo z uskladněných potravin a předává jej na zadní straně do místnosti.

Tepelná čerpadla vzduch—voda


Tepelná čerpadla vzduch/voda využívají tepelnou energii obsaženou v okolním vzduchu.

Tato tepelná čerpadla jsou určena pro umístění venku a je možné je připojit na existující topný systém s radiátory. Tak získáme kompletní vytápěcí systém s vynikajícím vlastnostmi. K přenosu tepelné energie ze vzduchu do chladiva dochází ve výparníku. Chladivo, jehož nejdůležitější vlastností je nízký bod varu, cirkuluje v uzavřeném okruhu tepelného čerpadla. Ve výparníku přijme chladivo energii ze vzduchu a přejde do plynného stavu. Vzniklý plyn je veden do kompresoru, kde je stlačen a tím se dále zvýší jeho teplota. Ohřáté chladivo se dále vede do kondenzátoru, kde předá energii topnému médiu. Tím se teplota chladiva sníží a to přejde opět do kapalného stavu. Chladivo poté přechází přes filtry do expanzního ventilu, kde se dále sníží jeho tlak a teplota.

Tím dokončilo chladivo při svém oběhu jeden kompletní cyklus a znovu se vede do výparníku, kde díky teplu přijatému ze zdroje energie (vzduchu) opět přejde do plynného stavu.

 

Výhody
+ nižší náročnost instalace
+ vhodné do českých klimatických podmínek
+ úsporný a snadný provoz

Nevýhody
- nutnost umístění venkovní jednotky

Tepelná čerpadla země—voda


Tepelná čerpadla využívající jako zdroj tepla energii obsaženou v zemi nebo ve spodní vodě.

Ve výparníku (výměníku tepla) dochází k přenosu energie z primárního média do chladiva. Chladivo získáním tepla z primárního média přechází do plynného stavu a přechází do kompresoru, kde je stlačeno a tím se dále zvýší jeho teplota. V kondenzátoru (výměníku tepla) se chladivo ochladí a přejde opět do kapalného stavu. Jeho energie se zde předala topnému médiu, které slouží k vytápění, systému ohřevu vody nebo ohřevu vzduchu. Expanzní ventil reguluje průtok chladiva okruhem a udržuje tak tlakový rozdíl mezi jeho vysokotlakou a nízkotlakou částí.

 

Výhody
+ stabilní zdroj tepla
+ vhodné pro větší projekty

Nevýhody
- nákladné zemní práce
- nutný hydrogeologický a stavební projekt

Ventilační tepelná čerpadla


Správná ventilace, tedy zcela hygienicky nezávadný vzduch uvnitř budovy, je základním požadavkem pro zdravé domácí prostředí. Při řízeném větrání s využitím tepla obsaženého ve vypouštěném vzduchu (tzv. rekuperace tepla) se využívá energie obsažené ve ventilačním vzduchu, který by byl jinak bez užitku vypouštěn ven. Navíc se při rekuperaci využívá i teplo generované uvnitř budovy svítidly, osobami či domácími spotřebiči.

Čerstvý vzduch se do budovy přivádí z venku ventilačními průduchy, které je možné čistit. Průtok vzduchu domem je zajištěn buď pod dveřmi nebo pomocí systému ventilačních otvorů. Teplý vzduch z místností (odpadní ventilační vzduch) je nasáván do ventilačního systému. Dále je veden do tepelného čerpadla, kde probíhá proces rekuperace. Po průchodu tepelným čerpadlem je vzduch vypouštěn ven. Ještě předtím však z něj v procesu rekuperace stačilo tepelné čerpadlo odejmout dostatek energie pro ohřev vody.

Vzduch z místností o pokojové teplotě prochází přes výparník, kde předá svoji tepelnou energii chladivu. Pak je ochlazený vzduch vyfukován ven do volného prostoru. Chladivo, jehož nejdůležitější vlastností je nízký bod varu, cirkuluje v uzavřeném okruhu tepelného čerpadla. Když vstoupí do výparníku, kde získá energii z teplého vzduchu z místností, přejde chladivo do plynného stavu.

Vzniklý plyn je veden do kompresoru, kde je stlačen a tím se dále zvýší jeho teplota. Ohřáté chladivo se dále vede do kondenzátoru, kde předá energii topnému médiu. Tím se teplota chladiva sníží a to přejde opět do kapalného stavu. Chladivo poté přechází přes filtry do expanzního ventilu, kde se dále sníží jeho tlak a teplota.

Tím dokončilo chladivo při svém oběhu jeden kompletní cyklus a znovu se vede do výparníku, kde díky teplu přijatému ze zdroje energie (vzduchu) opět přejde do plynného stavu.

 

Výhody
+ ideální do novostaveb
+ jedno zařízení pro vytápění i větrání

Nevýhody
- nevhodné do domů s vyššími tepelným ztrátami
- nevhodné k dodatečné instalaci do domů bez ventilačních systémů

Tepelná čerpadla vzduch—voda Tepelná čerpadla vzduch/voda využívají tepelnou energii obsaženou v okolním vzduchu. Tato tepelná čerpadla jsou určena pro umístění venku a je možné je připojit na existující topný systém s radiátory. Tak získáme kompletní vytápěcí systém s vynikajícím vlastnostmi. K přenosu tepelné energie ze vzduchu do chladiva dochází ve výparníku. Chladivo, jehož nejdůležitější vlastností je nízký bod varu, cirkuluje v uzavřeném okruhu tepelného čerpadla. Ve výparníku přijme chladivo energii ze vzduchu a přejde do plynného stavu. Vzniklý plyn je veden do kompresoru, kde je stlačen a tím se dále zvýší jeho teplota. Ohřáté chladivo se dále vede do kondenzátoru, kde předá energii topnému médiu. Tím se teplota chladiva sníží a to přejde opět do kapalného stavu. Chladivo poté přechází přes filtry do expanzního ventilu, kde se dále sníží jeho tlak a teplota. Tím dokončilo chladivo při svém oběhu jeden kompletní cyklus a znovu se vede do výparníku, kde díky teplu přijatému ze zdroje energie (vzduchu) opět přejde do plynného stavu. Výhody + nižší náročnost instalace + vhodné do českých klimatických podmínek + úsporný a snadný provoz Nevýhody - nutnost umístění venkovní jednotky

Ventilační tepelná čerpadla Správná ventilace, tedy zcela hygienicky nezávadný vzduch uvnitř budovy, je základním požadavkem pro zdravé domácí prostředí. Při řízeném větrání s využitím tepla obsaženého ve vypouštěném vzduchu (tzv. rekuperace tepla) se využívá energie obsažené ve ventilačním vzduchu, který by byl jinak bez užitku vypouštěn ven. Navíc se při rekuperaci využívá i teplo generované uvnitř budovy svítidly, osobami či domácími spotřebiči. Čerstvý vzduch se do budovy přivádí z venku ventilačními průduchy, které je možné čistit. Průtok vzduchu domem je zajištěn buď pod dveřmi nebo pomocí systému ventilačních otvorů. Teplý vzduch z místností (odpadní ventilační vzduch) je nasáván do ventilačního systému. Dále je veden do tepelného čerpadla, kde probíhá proces rekuperace. Po průchodu tepelným čerpadlem je vzduch vypouštěn ven. Ještě předtím však z něj v procesu rekuperace stačilo tepelné čerpadlo odejmout dostatek energie pro ohřev vody. Vzduch z místností o pokojové teplotě prochází přes výparník, kde předá svoji tepelnou energii chladivu. Pak je ochlazený vzduch vyfukován ven do volného prostoru. Chladivo, jehož nejdůležitější vlastností je nízký bod varu, cirkuluje v uzavřeném okruhu tepelného čerpadla. Když vstoupí do výparníku, kde získá energii z teplého vzduchu z místností, přejde chladivo do plynného stavu. Vzniklý plyn je veden do kompresoru, kde je stlačen a tím se dále zvýší jeho teplota. Ohřáté chladivo se dále vede do kondenzátoru, kde předá energii topnému médiu. Tím se teplota chladiva sníží a to přejde opět do kapalného stavu. Chladivo poté přechází přes filtry do expanzního ventilu, kde se dále sníží jeho tlak a teplota. Tím dokončilo chladivo při svém oběhu jeden kompletní cyklus a znovu se vede do výparníku, kde díky teplu přijatému ze zdroje energie (vzduchu) opět přejde do plynného stavu. Výhody + ideální do novostaveb + jedno zařízení pro vytápění i větrání Nevýhody - nevhodné do domů s vyššími tepelným ztrátami - nevhodné k dodatečné instalaci do domů bez ventilačních systémů

Tepelná čerpadla země—voda Tepelná čerpadla využívající jako zdroj tepla energii obsaženou v zemi nebo ve spodní vodě. Ve výparníku (výměníku tepla) dochází k přenosu energie z primárního média do chladiva. Chladivo získáním tepla z primárního média přechází do plynného stavu a přechází do kompresoru, kde je stlačeno a tím se dále zvýší jeho teplota. V kondenzátoru (výměníku tepla) se chladivo ochladí a přejde opět do kapalného stavu. Jeho energie se zde předala topnému médiu, které slouží k vytápění, systému ohřevu vody nebo ohřevu vzduchu. Expanzní ventil reguluje průtok chladiva okruhem a udržuje tak tlakový rozdíl mezi jeho vysokotlakou a nízkotlakou částí. Výhody + stabilní zdroj tepla + vhodné pro větší projekty Nevýhody - nákladné zemní práce - nutný hydrogeologický a stavební projekt

Vyrobená elektrická energie se využívá v objektu a zároveň pro provoz tepelného čerpadla, které zajišťuje přípravu teplé vody a v létě umí energii využít pro chlazení.

Kombinací tepelného čerpadla a fotovoltaiky, získáte velmi účinné a chytré řešení.

Fotovoltaika vám po většinu roku bude vyrábět elektřinu pro provoz tepelného čerpadla a tím se vám dále výrazně sníží účty za energie.

S energetickým managementem, který naše společnost instaluje bude přebytek vyrobené energie primárně použit k provozu tepelného čerpadla.

INSTALUJEME

TEPELNÁ

ČERPADLA

NIBE

Vyrobená elektrická energie se využívá v objektu a zároveň pro provoz tepelného čerpadla, které zajišťuje přípravu teplé vody a v létě umí energii využít pro chlazení.

NIBE HOVNO.jpg
bottom of page